fallback

Турското производство достигна 9-годишно дъно, изпращайки сигнал за рецесия

Лошото положение на потребителите и бизнеса се подчертава и от покачващите се цени на електричеството и природният газ за трети пореден месец

17:05 | 01.10.18 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Турската производствена активност достигна до най-ниските си нива от девет години насам през септември – стойности, в които икономисти видяха един от най-ясните сигнали до момента, че Турция се насочва към дълбока рецесия след месеци на валутна криза.

Лошото положение на потребителите и бизнеса се подчертава и от покачващите се цени на електричеството и природният газ за трети пореден месец, след като срива на лирата увеличи стойността на всичко от хранителни продукти до горива, съобщава Ройтерс.

Според актуалните данни на Истанбулската индустриална камара и IHS Markit индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в промишлеността през септември спада до най-ниското си ниво от 2009 г. насам. Понижението е продиктувано от забавяне в производството и новите поръчки, което на свой ред предизвиква ограничаване на новите назначения, както и на покупателната активност.

„Рязкото спадане на турския PMI миналия месец е в унисон с други много слаби данни от проучвания и допринася към доказателствата, че икономиката е навлязла в дълбока рецесия“, посочва Лиъм Карсън от Capital Economics.

На този фон турският президент Реджеп Ердоган заяви по време на изказване пред парламента по-рано днес, че Турция няма да прави компромиси с бюджетната си дисциплина или да се откаже от правилата за свободна търговия, като основна цел ще бъде привличането на нови инвестиции.

Държавният глава също така заяви, че несигурността, предизвикана от движението на лирата – която загуби близо 40% от стойността си от началото на годината, постепенно отслабва.

Миналия месец инфлацията в страната достигна 18% - най-високата си стойност от 15 години насам, като се очаква да достигне до 20% тази година. Турция зависи от вноса, който обикновено е деноминиран в чуждестранна валута, за почти всички свои енергийни нужди.

Турският енергиен регулатор е увеличил цените на електричеството на дребно с 9% и с 18,6% за индустрията от 1 октомври, след като държавният газов оператор е предприел подобен скок.

В същото време цените за търговия на дребно в Истанбул са се увеличили с над 4% през септември спрямо предходния месец. В същото време те са и с 19% над тези от септември 2019 г.

Правителството отговори на кризата като сви прогнозите си за растеж за тази и следващата година, обещавайки и свиване на разходите.

Лъч светлина за икономиката са данните, че износът е нараснал с 22,6% на годишна база през изминалия месец до 14,5 млрд. долара, съобщиха от министерството на търговията. Търговският дефицит пък се е свил със 76,85%=

Най-изнасяната стока на страната са били автомобилите, като основни дестинации са Германия, Великобритания и Италия. Турция е внасяла най-много от Русия, Китай и Германия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:58 | 09.09.22 г.
fallback